Winners FEST 2021

FILMS COMPETITION WINNERS

 

GOLDEN LYNX - International Feature Films Competition

Golden Lynx for Best Fiction Feature

The Civilian, Teodora Mihai

Golden Lynx for Best Feature Documentary

Last Kights of the Right Side,Michał Edelman

Honorable Mention

Mighty Flash, Ainhoa Rodríguez

 

Audience Awards

Audience Award for Best Feature Film

Enforcement, Anders Ølholm, Frederik Louis Hviid

 

 

SILVER LYNX - International Short Films Competition

Silver Lynx for Best Fiction Short Film

Zonder Meer, Meltse Van Coillie

Honorable Mentions

Dustin, Naïla Guiguet

 

Silver Lynx for Best Documentary Short Film

MundoAna Edwards

Honorable Mention

Still Processing, Sophy Romvari

Under The Sky, Marta Skiba

 

Silver Lynx for Best Experimental Short Film

Copacabana Madureira, Leonardo Martinelli

Honorable Mention

Scum Mutation, Ov

One Thousand And One Attempts To Be An Ocean, Wang Yuyan

 

Silver Lynx for Best Animation Short Film

Easter Eggs, Nicolas Keppens

Honorable Mention

Souvenir Souvenir, Bastien Dubois

 

Audience Award

Audience Award for Best Short Film

Haeberli, Moritz Mueller-Preisser

 

 

NATIONAL GRAND PRIX - Award for Best Portuguese Short Film

Miraflores, Rodrigo Braz Teixeira

Honorable Mention

We Won't Forget, Lucas Elliot Eberl, Edgar Morais

Mulher Como Árvore, Alejandro Vázquez San Miguel, Carmen Tortosa, Daniela Cajías, Flávio Ferreira, Helder Faria

 

 

NEXXT - Award for Best Academic Movie

Washing Machine, Dominik Hartl

Honorable Mention

Good German Work, Jannis Alexander Kiefer

 

 

FESTinha Awards 

Sub10 Audience Award (until 10 years old)

The Plastic Turtle, Miguel León, Claudia Osej

Sub 12 Audience Award (until 12 years old)

Totem, Katrine Glenhammer

Sub16 Audience Award (until 16 years old)

Dọlápọ̀ is Fine, Ethosheia Hylton

 

PITCHING FORUM WINNERS

 

FEATURE GEMS

Music & Film Marseille International Film Festival Market

Augusta & Katia, Ludmila Mônaco Martinez, Luís Galvão Teles

 

FilmMarket Hub Script Mentorship

The Portal, Chadi Abo

 

FEST Film Lab Award

Blood Route, Jovan Todorovic, Vladimir Simic

For Buraz, Sabina Vajrača, Annika Dawson

 

 

WORK IN PROGRESS

Music & Film Marseille International Film Festival Market

Bukra, Diana Antunes, Marina Reino

 

Halo Award

Happy Campers, Amy Nicholson

 

Resonance - Editing

Rocco - boxing with my father, Teresa Iaropoli, Elettra Fiumi

 

FEST Film Lab Award 

I'm not Lakit, Marie Surae, Daria Strakhova

Live Til I Die, Marina-Evelina Cracana

 

 

MAKE IT SHORT

Zé Maria Colorist

Through the Window, Anna Huth, Daniel Stopa

 

Mailuki Films

Not Today, Yağmur Mısırlıoğlu, Nefes Polat

 

FEST Film Lab Award

O Pomar, Ana Manana, Joana Lourenço

The World or Nothing, Virgílio Pinto