New Directors | New Films
FEST presents the FESTinha 2022 film program
27.05.2022

In a special selection, FEST presents the FESTinha film program. FEST once again features a selection of short films created by genius cinephiles, which  goal is to provide radiant moments of entertainment aimed at the younger audience, from 6 to 16 years old.

Where each session, in addition to promoting a taste for cinema, imagination and creativity, also provides, guaranteed, good mood and animation!

This selection is divided into 3 sections for three different age groups: the FESTinha Sub10, Sub12 and Sub16.

All sessions entries will be free, however, registration for the activity is required. Registration for these sessions, and for the FESTinha Jury, are now open to the public — just send an email to festinha@fest.pt.

See the full selection below!

 

FESTinha SUB10

Heartwood, Clara Schildhauer, Reyes Fernández, Reino Unido, 5',2021

Barakafrites, Gabriel VIDAL, Sarah CHEBBI, Hanna ZITOUN, William TRAMEAUX, Ninon RODRIGUEZ, Jeremy FACHE, Jeanne FLOC'H, Lina SARRE, França, 6´, 2021

Alternate Mesozoic, Swann Boby, Lucie Laudrin, Marion Métivier, Léna Miguet, Sixtine Sanrame, Marie Schaeffer, França, 5’, 2021

2020: Odisseia no Terceiro Esquerdo, Ricardo Leite, Portugal, 14’, 2022

Genethic, Laia Batlle Bos, Cristian Casas Castillo, Laia Cuffi Falgueras, Marina Salas Ferré, Irene Fernández Ayguadé, Sergi Ferrà Montero, Gerard Grifell Botargues, Silvia Ros Fité, Sergi Solanes Vilanova, Felix Tejedor Regás, Joan Valdivielso Llaudet, Espanha, 3´, 2021

Le Rendez-Vous des Arts, Walter Rastelli, Itália, 10´,2022

Sounds between the crowns, Filip Diviak, República Checa,14´,2020

The Whelk ( O Búzio ), Aurora Mascarenhas Fernandes, Portugal, 7´, 2021

A Crow To Pluck, Tristan CAILLET, Thomas CEBADERO, Fanny GARCIA, Emma HERNANDEZ-SENAT Billel KELLALI, Chloé LENARDUZZI, Lucas TARQUINI, França, 7´,2021

Rising in a Spiral, Débora Mendes, Elmano Diogo, Portugal, 3´, 2021

Cat and Bird, Franka Sachse, Alemanha, 8´, 2021

The Singing Shadows, Louna Pette, Srushti Kakade, Myrtil Lapierre, Manon Bernard-Vigne, Marine Guarnaccia, Astride Laouette, Virginie Pellet, França, 7´, 2021

Birth, Roberto Valle, Espanha, 9´, 2021

Aifort Sorcery Academy, ZHANG, YI-ZHEN, Taiwan, 8´, 2021

Hedgehog Spikiney, Tihoni Brčić, Croácia, 7´, 2020

Kayak, Solène Bosseboeuf, Flore Dechorgnat, Tiphaine Klein, Auguste Lefort, Antoine Rossi, França, 6´,2020

On The Rails, Paul Cognard; Yann Marchand;Maxime LEFEBVRE, França, 4´,2021

Life and Butterflies, Pablo Reigada Ocaña, Espanha, 5´, 2021

Big Box, Nuria Torreño, Espanha, 7´,2021

Our Piggy, Jaromír Plachý, República Checa, 5´,2021

Gift, Jiaqi Bin, China, 14´, 2021

The Ghost Dog, Jaime Posadas, Irlanda, 2´,2021

L’Enfant et l’Oie, Jade Chastan, Alice Failla, Jérôme Ginesta, Justine Hermetz, Sophie Lafleur, Vincent Lenne, França, 8´, 2021

Anchored, Genevieve Bega, Estados Unidos, 3´, 2021

Journey, Sarah Dias, Portugal, 4´, 2021

URSA - THE SONG OF THE NORTHERN LIGHTS, Natalia Malykhina, Noruega, 10´, 2021

Luce and the Rock, Britt Raes, Bélgica, França, Países Baixos, 13´,2022

Grandpa, alentine Rolland, Théo Bongiovanni, Hugo Martins, Sophie Ouvrard, Thomas Piot, Nell Molinier, França, 7´, 2021

Elevator Alone, Anastasia Papadopoulou, Grécia, 4´, 2021

Blocks, Adrian Jaffé, Alemanha, 3´, 2022

Step by Step, Thēodore Janvier, Fanny Paoli, Emma Gach, Anabelle David, Julie Valentin, Claire Robert, França, 7´, 2021

Tales of Multiverse, Magnus Igland Moller, Peter Smith, Mette Rank Tange, Estados Unidos, 7´, 2020

 FESTinha SUB12

Tubarão Atomico, Francisco Lopes, Portugal, 1’29’’
To The Stars, Gemma McGivern, Irlanda, 2´, 2020

Spoon, Arthur Chays, França, 3´, 2022

Life Expenctancy, Léanne Pfeiffer, Samuel Desert, Maxime Liquard, Enola Durand, Olivier Radola, Maëlys Poulet, Clément Estrade, Quentin Wallaert, França, 7´,2021

Cliché, Sophia CHEFAI, Morgane CLERC, Charlène CRUSOT, Mathis RODRIGUEZ, Mehdi LINOTTE, Pierre-Alexandre SERIS, França, 6´, 2021

Modo De Vida - A Goan Sketchbook, Rohit Karandadi, Índia, 5´, 2021

Viqueens, Patricia CHRISTOL, Anne GUICHARD, Marie HERRERA, Mégane LE ROUX, Coline PATOIS, Pauline PRETRE, Léa PYRA, Clara SIMONÉ, França, 4´, 2021

My Name is Fear, Eliza Płocieniak-Alvarez, Alemanha, 5´, Alemanha

Merry Big Mess, Sacha Gosselin, Ambre Bohin, Timothé ballan, Amaury Emond, Hugo Joron, Arthur Morle, Antoine Tomasi, Clémence Van Gout, França, 7´,2021

Bibi, Joséphine Carlo, Caroline, Charbonneau, Yoann Festaud, Nicolas Fimbel, Ethan Gérin, Sarah Prévert, Jenny Rodriguez, França, 5´,2021

The Projectionist, Benjamin Benedetti, Margot Busnel, Quentin Destais, Pierre Lanson, Heloïse Sauvageot, Mathis Zweideck, França, 7´,2021

Creep it Secret, Nathan Cauchois, Mathieu Chaillot, Gillian Francfort, Feng Jiaming, Julie Lebastard, Frédéric Plu, Nicolas Rocher, França, 7´,2021

Hold Up, BAUER Alice, JUGE Eddie, TEDESCHI Lola, DIAS DA COSTA Lucie, LANZALOTTA FLorian, PHELIZON Perrine, THOMAS Lucie, DARCIS Anne-Lise, França, 7´,2021

FESTinha SUB16

Spotless, Emma Branderhorst, Países Baixos, 14´

Fruits and Vegetables, Maciej Jankowski, Polónia, 26´,2021

Lupita From Now On, Miguel Guindos, Espanha, 12’, 2022

Bug, Abel Bos, Bélgica, 15´

Flight to Earth, Ignacio Rodó, Espanha, 6´, 2021

AMY&MAY, Catherina iosifidis , Países Baixos, 10´,2022